Let's start bicycle season! Check out our bicycle lamps

Free delivery from 99,00 $

04 maj 2021


Latarki serii SNIPER

Planując wypad w góry czy dłuższą wycieczkę pieszą lub rowerową, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie, by być gotowym na nieprzewidziane sytuacje. Podróżowanie w nocy lub w zacienionych obszarach bywa niebezpieczne, dlatego dobrze jest mieć przy sobie źródło światła, na którym będzie można polegać, zapewniając bezpieczeństwo sobie oraz innym osobom. Latarka czołowa to nieodzowny element podczas pieszych wycieczek w nocy, ale z powodzeniem wykorzystać ją można do codziennych aktywności. Czołówka do biegania świetnie sprawdzi się podczas treningów na obrzeżach miast czy obszarach wiejskich, które bywają gorzej oświetlone. Sprawdź, czym cechuje się sprawdzona czołówka i na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Funkcjonalna latarka czołowa – o czym pamiętać przy doborze?

Jednym z kluczowych aspektów, jaki dobrze jest uwzględnić przy wyborze czołówki, to moc światła. Parametr ten podawany jest w lumenach (lm) i bezpośrednio przekłada się na to, jak silny będzie strumień światła wysyłany przez czołówkę. Oczywiście im więcej lumenów, tym latarka czołowa zapewni lepsze oświetlenie, dlatego dobrze jest wybrać urządzenie w oparciu o planowane zastosowanie. Czołówki w góry, które będą wykorzystywane do eksploracji grot czy jaskiń, powinny mieć powyżej 300 lm – tutaj godnym polecenia jest latarka czołowa akumulatorowa MAVERICK o mocy światła 510 lm. W przypadku zwykłych zastosowań czy nocnych spacerów sprawdzą się czołówki turystyczne o mocy do 200 lm.

Równie ważnym parametrem jest zasięg, czyli dystans, jaki pozwoli oświetlić czołówka. Silne, a co za tym idzie, droższe latarki czołowe pozwalają nawet w kompletnej ciemności widzieć wyraźnie na 150 m – takim dystansem cechuje się czołówka Camo II, którą można wykorzystać zarówno do biegania, jak i górskich wypraw. Zarówno czołówki turystyczne, jak i latarki czołowe mają różne tryby świecenia, które wpływają na wspomniane wcześniej moc i dystans, ale mają również duży wpływ na czas świecenia.

Zasilanie latarki czołowej – na który wariant warto się zdecydować?

Oprócz wspomnianej wcześniej latarki zasilanej akumulatorem z funkcją ładowania, na rynku znaleźć można również czołówki na baterie. W zależności od tego, jak intensywnie będzie używana czołówka oraz indywidualnych przyzwyczajeń danej osoby sposób zasilania może okazać się kluczowym aspektem. Górskie wyprawy bywają nieprzewidywalne i ze względu na różne czynniki mogą się przedłużyć – w takich sytuacjach lepiej sprawdzą się czołówki w góry zasilane bateriami jak model VIZO. Urządzenie to może świecić w trybie maksymalnym (400 lm) przez prawie 13 godzin.

Osoba zastanawiająca się, jaka czołówka do biegania okaże się sprawdzonym rozwiązaniem, powinny zdecydować się na latarkę akumulatorową. Przede wszystkim to znaczne wygodniejsze rozwiązanie niż wymiana baterii, a krótszy czas treningu (przynajmniej w porównaniu z wyprawą w góry) z pewnością nie wyczerpie zasilania czołówki. Ciekawą propozycją dla fanów czołówek do biegania jest EDC Cyclope II, który cechuje się czterema wydajnymi trybami pracy.

Latarka czołowa i jej waga

Często pomijanym aspektem przy wyborze czołówki jest jej waga, głównie dlatego, że urządzenia te są zazwyczaj lekkie i nie obciążają one zanadto głowy. W niektórych aktywnościach (np. sportach) aspekt ten bywa jednak cenniejszy niż inne parametry, dlatego producenci przygotowali kilka różnych wariantów. W przypadku górskich wycieczek czy zwykłych aktywności latarka czołowa bateryjna zapewni znacznie lepsze parametry, zachowując przystępną wagę. Osoby poszukujące czołówki specjalistycznej lub po prostu nie chcą obciążać głowy powinny zdecydować się na lekką czołówkę turystyczną zasilaną akumulatorem.