Our bestseller. Patrol flashlight with dual switches!Learn more

Free delivery from 99,00 $

18 listopad 2020

Jakie warunki powinna spełniać idealna czołowa latarka taktyczna? Na pewno w głowie przemykają Ci właśnie liczne funkcjonalności i parametry. Ale czym tak naprawdę jest latarka taktyczna? Kogo zainteresuje, kto potrzebuje oferowanych funkcjonalności i czym różni się od bardzo bogatej oferty pozostałych produktów na rynku? Odpowiedzmy sobie na tak postawione pytania na przykładzie nowej czołówki Mactronic Cyclope II.

"Taktyczny". Ostatnimi czasy ten przymiotnik odmieniamy przez wszystkie przypadki. Co tak naprawdę oznacza? Czy nie używamy go aby nieco na wyrost? Posiłkując się słownikiem języka polskiego uzyskujemy dwa główne znaczenia: latarka taktyczna ma ułatwić osiągnięcie wyznaczonego celu oraz umożliwić prowadzenie działań w założony sposób. W praktyce powinniśmy przez to rozumieć zarówno działania wojskowe, służb mundurowych, jak i grup funkcjonujących w orbicie takich działań - rekonstruktorów wojskowych, myśliwych, eksploratorów przestrzeni zurbanizowanych.

Jakie zatem warunki musi spełniać czołowa latarka taktyczna?

1. Niezawodność - latarka musi podołać wyzwaniom. Praca w trudnych warunkach nie może negatywnie rzutować na jej wydajność. Niskie temperatury, woda, brud, pył, potencjalne uderzenia - to realia, którym Cyclope II musi sprostać. Wytrzymała konstrukcja z aluminium lotniczego, klasa odporności IP65, możliwość zasilania dołączonym do zestawu akumulatorem 16340 lub awaryjnie bateriami CR123A. Te wszystkie czynniki rzutują na sprawność w każdych warunkach, gwarantują możliwość skorzystania ze światła w każdym momencie - szczególnie, gdy będzie operatorowi wyjątkowo potrzebne.

2. Kolorystyka - gaszone i stonowane barwy umożliwiające wtopienie się urządzenia w otoczenie lub oporządzenie noszone przez użytkownika. Taktyczne latarki cechują się mało wyszukaną i dyskretną kolorystyką, odpowiednią dla działań taktycznych. W przypadku Cyclope II jest to czarny design bryły latarki (aluminium lotnicze) połączony z czarnym paskiem z elementami khaki.

3. Wygoda - taktyczne latarki wykorzystuje się w warunkach, w których użytkownik nie ma pełnego komfortu działania. Rzadko pojawia się okazja do swobodnej przerwy i odpoczynku. Oporządzenie taktyczne musi współgrać z operatorem. Dokładnie tak samo musi sprawdzać się Cyclope II. Ważąca zaledwie 99,5 grama latarka w małym stopniu obciąża i męczy głowę, umożliwia swobodę ruchu, a pasek z silikonowymi elementami pewnie utrzymuje ją na głowie, kasku, czapkach, kapeluszach, zapobiegając przypadkowym i niepożądanym ruchom.

4. Praktyczne zasilanie - warunki polowe wiążą się z ograniczoną dostępnością do prądu. Powszechną praktyką jest doładowywanie akumulatorów w każdej możliwej chwili np. podczas jazdy samochodem. Dzięki specjalnej ładowarce magnetycznej użytkownik Cyclope II w ciągu chwili łączy końcówkę z bryłą latarki, a drugą umieszcza w porcie USB lub adapterze. Ładowanie do pełna trwa tylko 2 godziny i urządzenie jest w pełni gotowe do działania. A gdy akumulator się wyczerpie, w ciągu chwili można zamienić go na baterie CR123A.

5. Specjalny strumień świetlny - Cyclope II oferuje w najmocniejszym trybie aż 600 lumenów i skuteczny zasięg sięgający niemal 100 metrów. Dostępne są także tryby średni, niski oraz stroboskopowy. Przy ekonomicznym świeceniu urządzenie pozwala na ponad 5 godzin nieprzerwanej pracy. Ale to jednak konstrukcja przemawia za wyjątkowością Cyclope II jako latarki taktycznej oraz latarki EDC. Bryła zawierająca diodę jest połączona z paskiem poprzez dwie silikonowe obejmy. Umożliwia to szybką regulację kąta świecenia w zakresie praktycznie 180 stopni. Dzięki temu operator może świecić precyzyjnie pod własne nogi lub zupełnie przeciwnie, ku górze, w sufit. To popularne rozwiązanie podczas eksploracji pomieszczeń zamkniętych, gdy nie oświetlamy przestrzeni przed sobą oślepiając się światłem odbitym od powierzchni, na które kierujemy strumień. Zamiast tego światło rozprasza się po całym pomieszczeniu i doświetlamy przestrzeni normalnie zaciemnione.

6. Uniwersalność - wspomniane silikonowe obejmy w pasku umożliwiają także błyskawiczne wypięcie latarki czołowej Cyclope II i przekształcenie jej w kątową latarkę ręczną o miniaturowych wymiarach. Zmieści się do każdej kieszeni, ładownicy w oporządzeniu. Specjalny metalowy klips umożliwia jej montaż na taśmach PALS w systemie MOLLE. Tym samym możemy mieć latarkę wpiętą w oporządzenie i gotową na aktywację dłonią o wiele krótszym i szybszym ruchem niż sięgnięcie dłonią do głowy.

7. Łatwość obsługi - i wreszcie - prostota obsługi tak istotna w przypadku latarki taktycznej i zarówno latarki turystycznej. Cyclope II jest aktywowany za pomocą łatwo wyczuwalnego pod palcem przycisku, także w rękawicach. Ten sam przycisk nie tylko aktywuje urządzenie, ale pozwala na zmianę trybów świecenia. To ważne uproszczenie podczas stresujących działań w nocy, kiedy każdy ruch musi być pewny i przemyślany. Minimalizm i przemyślany sposób obsługi to duży atut każdego urządzenia przeznaczonego do działań taktycznych.

LINK do latarki Cyclope II