29 kwiecień 2022


latarki atex

Ratownictwo, pożarnictwo, praca w zakładach przemysłu chemicznego i gazowego, a także w wielu innych potencjalnie niebezpiecznych i zagrożonych wybuchem miejscach - wszędzie tam doskonale spełnią swoje zadanie iskrobezpieczne, certyfikowane latarki Mactronic ATEX z serii Zone 0. Oświetlenie Ex-ATEX produkcji Mactronic spełnia szereg rygorystycznych wymogów zgodnych z europejską dyrektywą ATEX. ATEX jest zbiorem zasadniczych wymagań, jakie musi spełniać sprzęt oświetleniowy (oraz każdy inny produkt) przeznaczony do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Analizując parametry świecenia latarek z serii Zone 0 mamy pewność, że podane wartości odpowiadają rzeczywistości, ponieważ są zgodne z normą ANSI/PLATO FL 1-2016, opublikowaną przez Organizację Handlu Oświetleniem Przenośnym (PLATO). Określa ona jednolity sposób definiowania, mierzenia i oznaczania podstawowych parametrów wydajnościowych latarek. A skąd nazwa Zone 0? Oznacza ona, iż wszystkie latarki z serii uzyskały najwyższy stopień bezpieczeństwa, dopuszczający je do pracy w najbardziej niebezpiecznej tzw. Strefie 0. Jest to przestrzeń stale lub długotrwale zagrożona wybuchem poprzez obecność w atmosferze łatwopalnych gazów i pyłów. Czym zatem charakteryzują się poszczególne modele latarek Mactronic z serii Zone 0?

Latarka ręczna Mactronic M-Fire 02

Zestawienie otwiera model M-Fire 02, czyli poręczna i lekka (jedyne 125 gramów bez baterii) latarka emitująca strumień 133 lumenów o zasięgu ponad 200 metrów. Jest to model najlepiej nadający się do akcji pożarniczych z uwagi na bardzo mocno skupioną wiązkę światła, która niezwykle skutecznie przebija się przez gęsty dym. Zamknięta w wytrzymałej obudowie z tworzywa polimerowego, spokojnie wytrzyma upadek z 1 metra na twardą powierzchnię. Aby spełnić wymogi Ex-ATEX konstrukcja lampy została maksymalnie uszczelniona i zaopatrzono ją w specjalną śrubę mocującą, zabezpieczającą przed przypadkowym odkręceniem głowicy.

Klasa ochronności IP67 sprawia, że do wnętrza urządzenia nie przedostanie się woda, pyły oraz inne zanieczyszczenia, o co nietrudno podczas akcji ratowniczych w niesprzyjających warunkach. Istotnym elementem jest zawór służący do uwalniania nadmiaru gazów z wnętrza latarki, który umieszczono na korpusie.

Obok podstawowej, bateryjnej wersji latarki M-Fire 02 zasilanej czterema bateriami AA, dostępna jest również wersja ładowalna. Posiada ona w komplecie cztery specjalne akumulatory zgodne z wymogami Ex-ATEX oraz dedykowaną ładowarkę, wciąż zachowując możliwość zasilania klasycznymi bateriami AA. Takie hybrydowe rozwiązanie będzie niezastąpione podczas trudnych, wielogodzinnych działaniach ratowniczych. W razie wyczerpania zasilania możemy szybko wymienić baterie / akumulator na nowe, bez konieczności przerywania akcji i podpinania całej latarki np. do stacji dokującej w pojeździe.

Latarka ręczna Mactronic M-Fire 03

Modelem o cyferkę wyższym jest Mactronic M-Fire 03. To latarka, która charakteryzuje się podobnymi wymiarami, wagą i funkcjonalnością, jednak bardziej niż do akcji pożarniczych polecana jest do wszelkich zadań ratowniczych, podczas których nie będziemy poruszać się w dużym zadymieniu. Wynika to z faktu, iż lampa generuje bardziej rozproszoną wiązkę światła, która nie ma tak dobrych właściwości penetrowania dymu jak model 02. W zamian otrzymujemy rozproszone światło dużo lepiej oświetlające teren - zarówno otwartą przestrzeń, jak i pomieszczenia zamknięte, ułatwiając jak najszybsze zlokalizowanie i udzielenie pomocy osobie poszkodowanej. Jej zasięg wynosi 117 metrów (zgodnych z ANSI) a dioda generuje maksymalnie 180 lumenów światła.

Kolejną różnicą jest obecność trybu pulsacyjnego, który można wykorzystać choćby do sygnalizacji pozycji. W latarce zastosowano również nowego typu magnetyczny włącznik. Spełniona norma ochronna na poziomie IP68 oznacza najwyższy możliwy poziom pyłoszczelności oraz zabezpieczenie przed ciągłym zanurzeniem w wodzie o głębokości powyżej 1 metra. Dorzućmy do tego odporność na upadki, śrubę zabezpieczającą głowicę oraz zawór do regulacji ciśnienia i otrzymamy znakomity i niezniszczalny sprzęt, na którym można polegać podczas najtrudniejszych akcji ratunkowych. Model M-Fire 03 występuje tylko w wersji bateryjnej.

Latarka ręczna Mactronic M-Fire Focus

Serię ręcznych latarek strażackich M-Fire zamyka model o nazwie Focus, dedykowany dla pracowników przemysłowych z uwagi na swoją uniwersalność. Pod włącznikiem drzemie tu 235 lumenów światła, co jest wyjątkowo wysoką wartością jak na latarki ATEX, posiadające pewne ograniczenia mocy związane z ryzykiem nagłego skoku temperatury urządzenia. Lampa posiada niezwykle przydatny w wielu sytuacjach system focus, czyli możliwość płynnej regulacji ogniskowej. Dzięki temu latarka nada się do wielu zastosowań i możemy reagować na zastane warunki ustawiając wiązkę światła od bardziej rozproszonej do mocno skupionej, w celu precyzyjnego doświetlenia danego obiektu na większym dystansie lub przebicia się przez dym.

Czas świecenia w trybie 100% wynosi 11 godzin, a po przestawieniu w tryb 10% rośnie aż do 36 godzin ciągłej pracy. Klasa ochronności to IP67, a wytrzymałość i poziom zabezpieczeń jest taki sam jak w pozostałych latarkach z rodziny M-Fire. W przypadku tego modelu również możemy wybierać spośród dwóch wersji zasilania - bateryjnej (4 x bateria AA) bądź ładowalnej, z czterema akumulatorami i ładowarką w zestawie. Dodatkowe akcesoria W tym miejscu warto jeszcze dodać, iż wszystkie trzy wyżej wymienione latarki M-Fire mogą być (po dokupieniu dedykowanego montażu) zamontowane na najpopularniejszych hełmach strażackich takich jak:

• Calisia Vulcan

• seria Gallet od MSA Safety

• Dragon HT 05

• Rosenbauer Heros Titan

Umożliwia to wykorzystanie tych samych modeli latarek w jednostkach, które posiadają na stanie różne rodzaje hełmów ochronnych, a nawet na wymianę lamp między członkami zespołu gdy zajdzie taka potrzeba. Latarki posiadają także klips montażowy umożliwiający przenoszenie na odzieży i oporządzeniu roboczym, a modele M-Fire 02 i 03 można doposażyć w nakładkę sygnalizacyjną, dostępną jako osobne akcesorium.

Latarka kątowa Mactronic M-Fire AG

M-Fire AG jest najnowszą odsłoną flagowej latarki kątowej z serii Zone 0 i równocześnie jej najmocniejszym przedstawicielem. Lampa emituje 323 lumeny skupionego światła na odległość aż 288 metrów. 4 baterie AA, którymi zasilany jest ten model pozwalają na 13 godzin pracy w trybie 50%. Kątowa konstrukcja sprawia, że po zamocowaniu latarki na kieszeni odzieży roboczej, na przodzie kamizelki, lub innego elementu oporządzenia zyskamy jasny strumień światła przed sobą i jednocześnie obie ręce wolne.

Latarka charakteryzuje się stopniem ochrony przed wodą i pyłami na poziomie IP54, a jej obudowa posiada antypoślizgowe panele po bokach, które ułatwiają operowanie urządzeniem zabrudzonymi dłońmi lub w grubych rękawicach. Interesującym akcesorium dostępnym dla latarek AG są uchwyty ścienne w wersji na jedną, dwie lub trzy lampy. Dzięki temu systemowi możemy szeregowo zamocować kilka latarek w dogodnym miejscu np. wewnątrz pojazdu, aby były łatwo dostępne i gotowe do użycia. W porównaniu do stosunkowo drogich, kątowych ładowalnych latarek strażackich dostępnych na rynku, bateryjny Mactronic M-Fire AG wyróżnia się bardzo korzystną ceną przy zachowaniu świetnych parametrów świecenia.

Szperacz M-Fire SL112

Wśród iskrobezpiecznego oświetlenia Mactronic musiało znaleźć się miejsce również dla lampy większego kalibru, czyli ładowalnego szperacza M-Fire SL112. Dzięki mocnej diodzie Cree XP-G3 emituje on dobrze skupione światło o wartości 222 lumenów, które będzie skuteczne na odległości nawet 432 metrów i dość skutecznie spenetruje silnie zadymione obszary. Urządzenie zasilane jest podwójnym pakietem ogniw Li-Ion, które pozwalają na ponad 4 godziny pracy w najmocniejszym trybie, oraz aż 82 godziny w trybie ekonomicznym.

Szperacz ładowany jest poprzez stację dokującą posiadającą opcję montażu pionowego np. w samochodzie ratowniczo-gaśniczym. Lampie niestraszny jest także brud, pył i woda - produkt spełnia normę IP64. W zestawie znajduje się wytrzymały i trudnopalny pas nośny z klamrą do szybkiego wypinania. Mactronic Zone 0 - bezpieczne latarki do niebezpiecznych miejsc Jak widać poszczególne modele latarek M-Fire zostały tak zaprojektowane, aby każdy mógł dobrać lampę (lub kilka) jak najlepiej spełniającą jego potrzeby i odpowiadającą specyfice wykonywanej pracy.

Wszystkie modele latarek Zone 0 zostały rzetelnie przetestowane i są od wielu lat niezwykle chętnie wybierane i użytkowane przez funkcjonariuszy służb ratowniczych, w pożarnictwie oraz w gałęziach przemysłu narażonych na pracę w warunkach podwyższonego ryzyka. Nie ma lepszej rekomendacji dla produktu niż zaufanie, którym obdarzyli produkty Mactronic zawodowi strażacy i ratownicy. Na koniec ciekawostka. Aby zobrazować dlaczego to właśnie latarki z serii M-Fire warto wybrać do akcji pożarniczych przeprowadziliśmy porównanie wiązki światła w trudnych warunkach – w mocno zadymionym, ciasnym pomieszczeniu. Wystarczy spojrzeć, iż najnowszy szperacz X-Pistol Gen.2, który jest w wielu przypadkach bezkonkurencyjny dzięki swoim 1500 lumenom i ponad półkilometrowemu zasięgowi, nie dość dobrze penetruje swoim światłem ścianę dymu i tym razem musi ustąpić pola specjalistycznym latarkom strażackim Mactronic M-Fire Zone 0.