Let's start bicycle season! Check out our bicycle lamps

Free delivery from 99,00 $

25 maj 2021


Latarki serii SNIPER

Poszukiwania idealnej latarki czołowej do rekreacji zwykle rozpoczynamy w internecie brnąc przez niezliczone poradniki z ulokowanymi produktami od ścigających się producentów. Kluczem jednak we właściwym wyborze upragnionej czołówki jest zrozumienie własnych potrzeb i oczekiwań, jakie stawiamy przed kupowanym przedmiotem. Trwałość, niezawodność, idealny stosunek ceny do jakości? Tak – każdy produkt jest tak przedstawiany. Warto jednak zagłębić się w szczegóły, rozumieć jakie znaczenie ma temperatura barwowa światła, jakie zasilanie powinniśmy wybrać zimą oraz dlaczego producenci produkują paski nośne z silikonowymi elementami. Te elementy sprawdzimy zestawiając ze sobą latarki czołowe Camo II oraz Rebel. Co bardziej wnikliwi znawcy zakrzykną, że porównujemy Mars i Wenus. To prawda – posłużą nam jako sonda rozpoznawcza, wysłana w misję zbadania przepastnej galaktyki czołówek.

Gabaryty i waga

Większość czołówek rekreacyjnych bazuje na tworzywach sztucznych o przekonującej twardości. Pozostałe zawierają także aluminiowe elementy zwiększającą masę całości. Każdy gram zyskuje na znaczeniu z biegiem czasu ciągłego użytku obciążając kark. Jeśli tylko obudowa spełnia normy wytrzymałości na upadek z wysokości 1 lub 2 metrów, warto się nad nią zastanowić poszukując kompromisowej wagi. Latarka czołowa Rebel to najlżejsza propozycja z całej gamy Mactronic (34 gramy wraz z akumulatorem), podczas gdy Camo II to blisko 200 gramów z bateriami. Czy to jednak nakazuje skreślić Camo II. Na pewno nie, ale o tym w kolejnych punktach.

Pasek i jego konstrukcja

Poza kwestiami estetycznymi i kolorystycznymi, z którymi nie śmiemy polemizować, paski powinniśmy rozróżniać po ich szerokości (tasiemki), konstrukcji (wyłącznie obwodowa lub z poprzecznym pasem stabilizującym biegnącym przez czubek głowy) oraz obecności silikonu po wewnętrznej stronie. Wszystkie te 3 elementy składają się na walor stabilności na głowie, ale natychmiast należy pomyśleć również o czapkach i kaskach. Szerokość tasiemki zwiększa powierzchnię przylegającą do głowy, a poprzeczna tasiemka znacznie utrudnia pozostawienie czołówki na przypadkowej gałęzi, ale oba elementy mogą powodować uczucie nadmiernego naporu. Na pewno do sportów biegowych wymagających lekkości jest to zbędne, ale długotrwałe przemierzanie ciemnych i gęstych zarośli będzie o wiele bardziej komfortowe dzięki właśnie tym rozwiązaniom. I wreszcie silikonowe elementy po wewnętrznej stronie – szczególnie ważne podczas współpracy z kaskami – zapobiegają niepożądanym obsunięciom paska po gładkich powierzchniach. Camo II i Rebel akurat silikonowe elementy łączą, natomiast mniejsza latarka zdecydowanie budzi poczucie lekkości i zwiewności, podczas gdy większy Camo II to niekwestionowany król stabilności.

Temperatura barwowa światła i obecność innych diod

Latarka Rebel to małe oczko w głowie inżynierów w Mactronic. Oferuje tyle trybów, że sami mamy problem z policzeniem wszystkich. Cały sekret tkwi w kombinacji diod, zdolnych do świecenia światłem ciepłym, zimnym oraz czerwonym w różnych konfiguracjach. Temperatura barwowa oznaczana w Kelwinach określa widoczny odcień wiązki – im niższa, tym bardziej przechodzi ona w ciepłą, żółtawą poświatę, a wyższa wartość daje zimną i jasną biel. Światło o niższej temperaturze barwowej jest przyjemne dla oczu, nie męczy nadmiernie wzroku, podczas gdy wysoka temperatura działa pobudzająco i stymulująco. Warto dysponować różnymi trybami w zależności od potrzeb – zupełnie inaczej będziemy odczuwać komfort nocnego przesiadywania nad wodą z wędką ze światłem ciepłym, jak i biegać po bezdrożach ze światłem zimnym. Latarka czołowa Camo II oferuje światło zimne, ale ze zdolnością skupiania/rozpraszania jednym ruchem ręki. To pozwala na ogniskowanie wiązki lub świecenie peryferyjne. Obie latarki zostały wyposażone w czerwone diody sygnalizacyjne. W Rebelu umieszczono ją frontalnie, w Camo II na tyle i służy do oznaczania pozycji użytkownika wszystkim będących za nim.

Zasilanie

Zima jest wrogiem większości akumulatorów. Nie oznacza to oczywiście, że uniemożliwia korzystanie z latarek nim zasilanych, ale drastycznie obniża czas działania. Do głosu dumnie dochodzą wówczas modele bateryjne, jak zasilany bateriami AAA Camo II. Rebel jest oczywiście nadal świetną latarką do biegania i na pewno wytrzyma długą sesję zimowego joggingu, ale będzie wymagać regularnego ładowania. Tymczasem jeśli oczekujemy od latarki wielogodzinnego świecenia podczas marszu w górach, obozowania i innych długotrwałych zastosowań zimą, warto rozważyć model Camo II. W wypadku nagłego spadku mocy, baterie zawsze można łatwo wymienić na kolejne, co jest niewątpliwą przewagą nad akumulatorem. Poza tym model Camo II korzysta z zasilania bateriami umieszczonymi w koszyku z tyłu głowy, który możemy w każdej chwili wypiąć i umieścić bliżej ciała (np. w kieszeni kurtki), by jeszcze bardziej wydłużyć czas działania jednego kompletu.