Let's start bicycle season! Check out our bicycle lamps

Free delivery from 99,00 $

25 marzec 2021


Latarki w zimie

Rozmiar ma znaczenie! Nie posądzajcie nas jednak o prawienie banałów. Dziś skupiamy się na świecie dużego i wyjątkowo mocnego oświetlenia ręcznego, w którym od lat niepodzielnie rządzi trend miniaturyzacji. Bazując na mocnych akumulatorach, producenci walczą o wyciskanie jak najlepszych osiągów z każdej diody. Zapędzają się przy tym w ślepy zaułek wyścigu mocy, brutalnie zderzając się ze ścianą własnych oczekiwań, jako że konsekwencją takich wysiłków jest radykalne ograniczenie czasu pracy oraz nadmierne przegrzewanie się komponentów. Jak temu zapobiec? Spójrzmy prawdzie w oczy – nie każda latarka taktyczna została skonstruowana tak, aby rzucać innych na kolana mocą świecenia. Czasem o wiele ważniejsza okazuje się długość świecenia, innym razem górę bierze charakter wiązki światła lub ergonomia i poręczność. To równie ważne parametry użytkowe latarek. Jeśli jednak potrzebujemy dysponować naprawdę potężną mocą świecenia, której inne konstrukcje na rynku nie mogą się równać, warto postawić na urządzenie wprost do tego zaprojektowane. Tak o to narodziła się seria taktycznych szperaczy Mactronic Blitz.

W tej rodzinie znajdziemy trzy modele o różnej charakterystyce – Blitz K12, K3 oraz LR11. Czy nie potrzebujecie nieraz rozświetlić obszar wielkości boiska piłkarskiego? To jedno z przykładowych, rutynowych zadań, jakie można postawić przed latarkami z tej serii. 

Zobaczcie jak szperacze Blitz radzą sobie w terenie – ostatnio zagościły na naszym Kanale Youtube, gdzie przetestowaliśmy je w mroźnej, wymagającej aurze.

Obok modeli Blitz nie sposób przejść obojętnie. Zostały zaprojektowane z myślą o służbach mundurowych, pracownikach ochrony, myśliwych, pasjonatach outdooru i terenowych przygód. To propozycja dla wszystkich wymagających naprawdę mocnego światła z zachowaniem wydajności czasu pracy. Zastosowanie pojemnych akumulatorów pozwala na aż 1,5 godziny ciągłego świecenia w najmocniejszym trybie. Nie ma mowy o ingerencji układów elektronicznych, sztucznie skracających możliwość pracy z najmocniejszym strumieniem świetlnym. Do parametrów świetlnych każdego z modeli przejdziemy w akapitach poniżej. Zacznijmy jednak od pierwszego wrażenia powstałego podczas otwarcia futerałowej walizki transportowej, w której sprzedawany jest każdy model. Naszym oczom ukazuje się masywna latarka wraz z kompletem akcesoriów do ładowania akumulatora oraz pas nośny. Nie lada wrażenie wywołuje solidność reflektorów. Ich korpus wykonano z aluminium lotniczego o twardej anodyzacji typu III. Gwarantuje to najwyższą wytrzymałość na uszkodzenia fizyczne. Ponadto wszystkie latarki cechuje klasa odporności IP67 skutecznie zabezpieczając je przed wodą i brudem.

Moc światła w szperaczach Blitz zdecydowanie wybija się na tle rynkowej konkurencji. Z tego powodu zastosowano w nich fizyczną blokadę włącznika, chroniącą przed przypadkowym uruchomieniem. Z jednej strony pomaga to zadbać o bezpieczeństwo podczas transportu, ale również eliminuje ryzyko niekontrolowanego rozładowania akumulatora. A skoro mowa o zasilaniu – specjalny akumulator, stanowiący serce urządzenia, spoczywa w rękojeści. W każdej chwili może zostać łatwo wymieniony na kolejny, co jest wielką zaletą podczas przedłużającej się pracy z oświetleniem. Urządzenia ładujemy bezpośrednio przez gniazdo umieszczone w korpusie za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki.  

Każdy z modeli w serii Blitz został stworzony z myślą o konkretnych zastosowaniach.

Model K12 to najmocniejsza pozycja w gamie. 12000 lumenów generowane przez cztery diody Cree X-HP, zapewniają ponad 500 metrów skutecznego zasięgu. To więcej niż cztery boiska piłkarskie. Zasadniczą przewagą reflektora nad kompaktową konkurencją jest czas pracy. Strumień świetlny 12000 lumenów możemy rzucać nieprzerwanie przez 3 godziny. Jeśli jednak zdecydujemy się na jeden ze słabszych trybów, czas ten znacznie się wydłuży – wydajność Blitz K12 zoptymalizowano na nawet 54 godziny działania bez przerwy. Przełączanie pomiędzy trybami jest wyjątkowo proste i intuicyjne dzięki obrotowemu pierścieniowi. Właściwości szperacza świetnie sprawdzają się także w sytuacjach awaryjnych pozwalają odstraszać zwierzęta lub sygnalizować pozycję. Ponadto, jak przystało na latarkę taktyczną, Blitz K12 umożliwia świecenie stroboskopowe, idealne do samoobrony.

Latarka K3 w porównaniu do K12 jest propozycją zdecydowanie bardziej kompaktową. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Zastosowano tu tę samą diodę Cree X-HP, która generuje 3000 lumenów, pozwalając rzucać strumień światła na prawie 400 metrów. Wbudowany pre-focus łączy cechy wiązki skupionej i rozproszonej czyniąc ją wyjątkowo uniwersalnym światłem w większości zastosowań. Latarka nieprzerwanie świeci nawet 25 godzin zanim ponownie sięgniemy po ładowarkę. W modelu K3 także znajduje się 5 trybów pracy, ale w przeciwieństwie do K12 do przełączania między nimi wykorzystywany jest przycisk.  Oprócz światła stałego, tu także do dyspozycji pozostaje światło stroboskopowe.

LR11 to z kolei istny fenomen charakteryzujący się wyjątkowo skupioną wiązką. Snop światła rzucany przez ten szperacz sięga wyżej niż iglica słynnego wieżowca Burj Khalifa w Dubaju. Za nieprawdopodobny zasięg 1100 metrów odpowiada specjalna konstrukcja odbłyśnika. W tym najmocniejszym trybie latarka pracuje 1,5 godziny. Z kolei drugi tryb pozwala już na 8 godzin nieprzerwanego świecenia bez znaczącej straty na zasięgu, a maksymalny czas pracy wynosi nawet 26 godzin. 

Ofertę naszych największych latarek taktycznych znajdziecie w tym miejscu.

Kanał Youtube Mactronic