Sezon na rower czas zacząć! Sprawdź niezawodne oświetlenie rowerowe

Darmowa dostawa już od 49,00 zł

22 kwiecień 2021


Latarki w zimie

Latarka czołowa to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia, jakie znaleźć musi się w ekwipunku biegacza oraz osoby chodzącej po górach lub też trenującej bieganie w górach. Ważne jest, aby był to sprzęt, który dopasowany jest do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz dobrany pod kątem parametrów, które idealnie sprawdzą się w konkretnych warunkach. Aby wybrać dobrze, koniecznie poznać trzeba parametry oświetlenia przenośnego, które niezbędne są z punktu widzenia biegacza, jak i z punktu osoby chodzącej po górskich szlakach. I właśnie o tym opowie ten artykuł.

Latarka czołowa do biegania i w góry – czy jest w ogóle potrzebna?

Jeśli trenujesz wieczorami lub przed wschodem słońca, latarka na Twoim treningu jest produktem, który musisz dołączyć na stałe do swojego ekwipunku. Podobnie będzie w przypadku górskich wędrówek, gdzie pogoda jest zmienna, a widoczność na trasie bywa mocno ograniczona. Dlatego też koniecznie rozejrzyj się w poszukiwaniu latarki czołowej, która spełni Twoje oczekiwania oraz odpowie na potrzeby. Dzięki niej Twój trening stanie się nie tylko komfortowy, ale i przede wszystkim bezpieczny. Koniecznie pamiętać trzeba, że czołówka nie jest dodatkowym elementem outfitu, a dodatkiem dającym bezpieczeństwo. To urządzenie, którego funkcjonalność jest wprost nie do przecenienia.

Postaw na jakość i funkcjonalność

Wybierając latarkę czołową zarówno do biegania, jak i w góry, istotne jest, by sprzęt, który weźmiesz ze sobą, cechował się doskonałą jakością. Lepiej wydać większą kwotę jednorazowo na zakup tego typu latarki, niż co chwilę zmieniać tańsze urządzenie na kolejne, bo nie będzie spełniało ono pokładanych w nim oczekiwań. 

Czym zatem powinna charakteryzować się latarka czołowa do biegania, a czym latarka czołowa w góry? Podstawowe parametry to:

- lekkość

- kompaktowe wymiary

- funkcjonalność

- duża moc

- wysoka jakość wykonania

Są to ogólne cechy, które bezwzględnie powinna posiadać każda latarka. Jednak wybór konkretnego modelu powinien zostać oparty o indywidualne parametry urządzenia i potrzeby użytkownika, o czym opowiemy na przykładzie konkretnych modeli latarek czołowych.

Latarka czołowa T-Force H1L

Ten model to czołówka, która świetnie sprawdzi się w każdych warunkach. Możesz wybrać ją jako model do biegania, choć z powodzeniem sprawdzi się ona i na górskie wycieczki. Dlaczego? Bo jest to urządzenie o bardzo dużej funkcjonalności. Przede wszystkim jest lekka i wygodna w noszeniu, dzięki swojej kompaktowej budowie, a to niezwykle istotne z punktu widzenia użytkownika. To jednak nie jedyne cechy, które powinny przykuć uwagę użytkownika. Ważne, aby moc latarki była wystarczająca do użytkowania w trudnych warunkach. W przypadku tej latarki mamy do czynienia z urządzeniem o mocy ponad 1000 lumenów, dzięki czemu dobrze rozświetli ona otoczenie, nawet w trudnych warunkach. Inną ważną funkcjonalnością, która szczególnie istotna jest w górach, jest możliwość zamiennego zasilania. Czołówka T-Force posiada zamienne źródła zasilania, czyli akumulator 14500, akumulator bateryjny Ni-Mh oraz paluszki AA, dzięki czemu można czuć się niezależnie i swobodnie oraz być przygotowanym na różne okoliczności. To idealne rozwiązanie do biegania lub chodzenia po górach, gdzie po rozładowaniu latarki możemy nie mieć możliwości jej naładowania. Kolejne funkcjonalności o jakich warto pomyśleć, a o które zadbał producent to jakość wykonania. Ten konkretnie model wykonano z aluminium lotniczego. Dodatkowo latarka posiada klasę wodoszczelności oraz pyłoszczelności IP68, a także odporna jest na upadki, przez co możesz korzystać z niej w naprawdę nieprzychylnych warunkach terenu, czy w trudnych warunkach pogodowych, bez obaw o jej działanie.

Przejdź do czołówki H1L

Bateryjna latarka czołowa Camo II

Kolejny model warty uwagi to czołówka Camo II. Posiada ona wygodną regulację rozproszenia światła dzięki funkcji Focus, co szczególnie przydaje się podczas biegania. Jest to funkcjonalność, która ma duże znaczenie w terenie. Dodatkowo latarkę cechuje moc 490 lumenów jasności oraz spory zasięg do 149 m, co zdaje doskonale egzamin podczas biegania. Dla bezpieczeństwa pracy czołówkę wyposażono w dodatkowe diody tylne. Dzięki odpinanemu zasobnikowi baterii możesz schować go w kieszeni, przez co będziesz czuć się podwójnie bezpieczny. Jest to latarka czołowa, która może być używana nie tylko do biegania, ale i sprawdzi się w górach. Może bowiem świecić ponad 2 dni światłem stałym, co szczególnie istotne jest w warunkach korzystania z urządzenia w terenie, gdy nie masz możliwości częstego ładowania. Dodatkowo warto wspomnieć o odporności Camo II na błoto, upadki, wilgoć oraz pył, co jest przydatne zarówno w górach, jak i podczas biegania w każdym innym terenie.

Przejdź do czołówki CAMO II

Latarka czołowa LED ze światłem ciepłym i zimnym, REBEL

Ten model jest idealny dla biegaczy i wspinaczy. Jest bowiem latarką lekką, która waży zaledwie 46 g. Oznacza to, iż nie obciąży plecaka, jeśli zechcesz zabrać ją na wypad w góry, czy też nie będziesz praktycznie czuć jej  na swojej głowie, gdy postanowisz pobiegać lub wybrać się wieczorem na rower. Dobra moc 400 lumenów oraz niezły zasięg do 33 metrów sprawiają, że jest to rozwiązanie sprawdzające się do doświetlenia drogi przy miejskich treningach. Inną ważną funkcjonalnością jest możliwość wyboru temperatury barwowej emitowanego światła. Możesz więc śmiało wybrać czołówkę LED do biegania w mieście, by być lepiej widocznym na drodze podczas wieczornego treningu.

Przejdź do czołówek REBEL

Bateryjna latarka czołowa VIZO

Tą latarką zachwycisz się chodząc po górach lub wybierając się na długie, nocne bieganie. Będziesz cieszył się jej długim czasem pracy oraz wysoką mocą do aż 400 lumenów. Warto podkreślić, że czas działania można samodzielnie regulować, podobnie jak moc latarki. Jeśli wybierzesz opcję o mocy 400 lumenów, wówczas liczyć możesz na pracę do 10 godzin, zaś zmieniając moc do 20 lumenów, czas pracy wydłuży się nawet do 230 godzin! Latarka posiada dość szeroki kąt świecenia, a także dodatkowe światło na zasobniku. Jej obudowa jest odporna na upadki, przez co model ten dobrze wypada w górach.

Przejdź do czołówek VIZO

Jak widać, wybór latarki czołowej w góry lub do biegania uzależniony jest od wielu czynników oraz od zróżnicowanych parametrów. Warto dobrze przemyśleć swój wybór przed zakupem i pamiętać, że dobra czołówka sprawdzi się w różnych warunkach, zarówno w górach, jak i w mieście. A odpowiednio użytkowana posłuży przez długie lata.