Czołówka z ciepłym i zimnym światłem w cenie 85,99 PLN. Sprawdź Nippo 1.8

Darmowa dostawa już od 199,00 zł

02 kwiecień 2020

czo%C5%82aV3.png

Dla kogo latarka czołowa?

Latarki czołowe  czyli tzw. czołówki,  to niezbędne nadrzędzie każdego poszukiwacza przygód. Zastosowanie latarki czołowej pozwala na bezpieczne przemieszczanie się po zmroku jednocześnie nie zajmując rąk. Czołówki chętne wybierane są przez speleologów do eksploracji jaskiń, biegaczy nie mających czasu na trening w ciągu dnia czy też wytrwałych sympatyków boulderingu.

Latarka czołowa doskonale sprawdzi się również w przemyśle, gdzie precyzyjna praca manualna stanowi nieodzowny element. Zastosowanie czołówki nie tylko nie zajmuję rąk zajętych pracą,  ale też pozwala doświetlić miejsca które bez pomocy światła były by niedostępne.

Latarka czołowa, akumulatorowa czy bateryjna?

Być może kwestia zasilania wciąż pozostanie sprawą nie rozstrzygnięta, wyborem subiektywnym. O plusach akumulatora oraz oszczędności związanych z jego używaniem nie trzeba nikogo przekonywać. Tym bardziej iż obecna technologia pozwala na produkcję akumulatorów o dużej pojemności co z kolei przekłada się na długie czasy pracy bez potrzeby częstego ładowania jak w latarce VIZO RC. Co zrobić jednak będąc z dala od cywilizacji gdy akumulator się rozładuje?

Czołówki bateryjne, zasilane są zazwyczaj popularnymi bateriami AA bądź AAA. Te najczęściej dostępne są niemal wszędzie -  w kiosku ruchu, na stacji benzynowej czy w wiejskim sklepiku, zawsze można też zrobić ich zapas. Latarki bateryjne jak chociażby NOMAD 02, będą też sporo lżejsze od latarek akumulatorowych. Złotym środkiem wydają się być latarki takie jak MAVERICK, gdzie zastosowano system DSS (Dual Source System), pozwalający na zasilanie urządzenia z akumulatora bądź baterii.

Czołówka w góry i do lasu.

Wybierając się w góry latarka czołowa staje się obok butelki wody, kilku kanapek oraz kurtki przeciwdeszczowej niezbędnym ekwipunkiem. Przed planowanym wyjściem warto zawsze sprawdzić stan naładowania akumulatora czy też baterii. Dobrze również zabrać ze sobą ich zapas. Wybierając czołówkę trzeba pamiętać iż stanowi ona ekwipunek używany w razie nieprzewidzianych sytuacji. Najczęściej taka latarka przeleży nie używana w plecaku toteż dobrze aby stawiła zbytniego obciążenia trekkersa. Ważąca zaledwie 76 g NIPPO świetnie poradzi sobie w tej kwestii, a już bezkonkurencyjny będzie REBEL – zaledwie 34 g!

Latarka dla biegacza.

Co raz więcej biegów wymaga od uczestników posiadania przy sobie latarki czołowej, szczególnie tyczy się to nocnych maratonów czy biegów ultra. Poza oczywistą kwestią wagi, ważne staje się również posiadanie ostrzegawczego świata czerwonego, zamontowanego z tyłu zawodnika. Problem ten skutecznie rozwiązuje latarka FREEQ, z zasobnikiem baterii ulokowanym z tyłu głowy wyposażonym w pulsujące bądź stałe światło czerwone. Ten sposób budowy latarki czołowej pozwala również na świetne rozłożenie wagi urządzenia.

Latarka czołowa do warsztatu, dla przemysłu.

Praca w tym środowisku odbywa się w dużej części na małej odległości od operatora. Często wystarczy doświetlenie przestrzeni na dystansie wyprostowanych ramion. Ważne wówczas żeby latarka nie była zbyt mocna aby generowane światło nie odbijało się i nie oślepiało użytkownika. Tutaj swoją rolę odegrają tryby pracy. Ważnym czynnikiem będzie również oddawania barw. Współczynnik oddawania barw CRI określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej. Tutaj nie można nie wspomnieć o latarce SUNSCAN o współczynniku oddawania barw bliskim naturalnemu.