Potężna moc - 11600 lm w latarce ręcznej. Sprawdź BLITZ K12

Darmowa dostawa już od 199,00 zł

07 luty 2020

Jakie oświetlenie wybierają siły specjalne? Do czego wojsko wykorzystywało teflon? Czy bez armii nie byłoby internetu? Który sprzęt wybrać, bo poczuć się jak na misji? Aż wreszcie: czego nie wiedziałeś o wojsku?


Co wspólnego ze światłem sygnalizacyjnym miały zamki Malbork, Gniew i Kwidzyń? Między ich najwyższymi wieżami jest zachowana widoczność, co umożliwiało wysyłanie znaków świetlnych z rozpalonych ognisk. Opowiadamy o nieoczywistych kwestiach związanych wojskiem, oświetleniem i nie tylko.


Przypadkowa mikrofalówka


Czy wiesz, że niektóre rzeczy codziennego użytku w pierwszej kolejności wymyślono na potrzeby wojska? Przykłady? Teflon, mikrofalówka, Internet.
Teflon początkowo był wykorzystywany w systemach pracujących pod dużym ciśnieniem i przy intensywnym tarciu. - Teflon został stworzony jako powłoka izolująca przez wojskowych specjalistów na potrzeby programu lotów kosmicznych. Dziś robimy na nim jajecznicę – wyjaśnia Andrzej Wojtusik, starszy chorąży rezerwy i ekspert ds. oświetlenia taktycznego w firmie Mactronic.


Wykorzystanie teflonu w produkcji patelni rozpoczęło się na początku lat 50. Później materiał znalazł zastosowanie w kosmosie – wzmacniał kombinezony astronautów latających na Księżyc. Największy rozgłos zdobył jednak w kuchni.
Wojsko dało początek innemu powszechnemu urządzeniu. - Kuchenka mikrofalowa i jej zasady działania zostały odkryte w wojsku, przypadkiem, w trakcie prac na radarem – informuje Andrzej Wojtusik.


Kolejnym znakomitym przykładem jest Internet. - Powstał na zlecenie i dla potrzeb wojska armii amerykańskiej. Jednak jego wszechstronne zastosowanie przerosło oczekiwanie jego twórców – podkreśla ekspert z Mactronic.
Przypomnijmy tylko, że historia Internetu zaczyna się w 1969 roku na sławnym uniwersytecie UCLA, a wkrótce potem w trzech następnych. W ramach eksperymentu finansowanego przez agencję koordynującą padania naukowe na potrzeby wojska, zainstalowano pierwsze węzły sieci ARPANET – bezpośredniego poprzednika Internetu. Eksperyment miał zbadać możliwość zbudowania sieci komputerowej, która nadawałaby się do dowodzenia armią podczas wojny. W poprzedniej wersji wszystko zależało od węzła głównego, który de facto byłby pierwszym celem ataku przeciwnika.


Sygnalizacja pozycji


Czy wiesz, że latarka może zapewnić bezpieczeństwo podczas dalekich wypraw do lasu lub w góry? W skrajnych sytuacjach okazuje się jedynym ratunkiem. Warto mieć wtedy w pogotowiu coś, co profesjonaliści wykorzystują podczas ewakuacji.


Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w działaniach SERE. To akronim oznaczający przetrwanie, unikanie, opór oraz ucieczkę. Żołnierze stosują tę technikę w sytuacji zagrożenia. – Z myślą o nich skonstruowana została latarka Sidewinder RESCUE ze zwiększoną funkcją sygnalizacyjną. To pozwala np. na efektywne zaznaczenie swojego miejsca pobytu dla pilota śmigłowca – informuje Andrzej Wojtusik, która od lat dostarcza profesjonalny i niezawodny sprzęt na potrzeby polskich i zagranicznych służb mundurowych: wojska, policji, straży granicznej itp.


Niewiele osób wie, że latarki Sidewinder firmy Streamlight wyprodukowane są specjalnie na wyposażenie armii USA i Polski. Stworzyli ją sami żołnierze, tak aby przede wszystkim uwzględnić aspekty praktyczne. – Jest piekielnie praktyczna we wszystkich sytuacjach. Została zaprojektowana przez samych użytkowników, dlatego cieszy tak dużą popularnością wśród żołnierzy – oznajmia chorąży Andrzej Wojtusik.
Bezpieczeństwo na trudnym szlaku zwiększa także posiadanie latarki z trybem migającym, który również można wykorzystać do sygnalizowania swojej pozycji. – Idealnym przykładem jest ręczna latarka Blitz K3. Maksymalny zasięg świecenia tej wszechstronnej latarki to 375 metrów. Z kolei 5 trybów pracy daje duże możliwości doboru mocy i czasu świecenia – wymienia ekspert.

Do walki wręcz


Uratować możemy się nie tylko przy pomocy sygnału świetlnego. Najlepsi żołnierze wiedzą, że latarkę taktyczną z koroną na głowicy można wykorzystać nawet do walki wręcz. Wzorując się na jednostkach specjalnych, możesz zdecydować się na model, który można wykorzystać do obrony własnej. – Ponadto koronka na głowicy latarki chroni emiter przed uszkodzeniem. Mactronic Defender 02 to latarka, która swoją uniwersalnością i wytrzymałością zdobyła sobie wielu zwolenników wśród żołnierzy na całym świecie. Wykonana jest ze specjalnie wyselekcjonowanego stopu aluminium lotniczego dzięki czemu może pracować przy pełnym zanurzeniu – opisuje Andrzej Wojtusik. Posiadanie takiej latarki może okazać się pożyteczne w najmniej oczekiwanym momencie. Można na przykład bez obaw wybić szybę, gdy zatrzaśniemy drzwi.