Potężna moc - 11600 lm w latarce ręcznej. Sprawdź BLITZ K12

Darmowa dostawa już od 199,00 zł

14 luty 2020

Ręczna i na głowę


Żołnierz powinien mieć zawsze minimum dwa źródła światła: latarkę taktyczną i latarkę czołową. – Latarka na taktyczna jest potrzebna z oczywistych względów, szczególnie w nocnych działaniach. Natomiast latarka czołowa, daje żołnierzowi swobodę ruchu rękoma, kiedy źródło światła nie wymaga trzymania w dłoni, a jest zamontowane na hełmie – tłumaczy starszy chorąży. Jeżeli zatem chcesz być gotowy na wszystko, pomyśl o kilku typach latarki.


Przykładem latarki taktycznej, która z powodzeniem może być wykorzystywana jako latarka ręczna przez każdego użytkownika jest Night Hunter 02, nomen omen ulubiona latarka straży granicznej. – Mocą światła 915 lm oślepi każdego przeciwnika, a dzięki funkcji fokus (regulacji szerokości wiązki światła) oświetli drogę nawet na odległość 391 m – wymienia ekspert.
Z kolei znakomita latarka czołowa z możliwością mocowania na hełm to Nomad 03, wyposażona w diodę główną oraz dodatkowo w czerwoną sygnalizacyjną. – Może pracować przez aż 10 dni, jest wodoodporna, ma regulowaną wiązkę i kolor światła. Ciekawostką jest to, że spełnia wymagania określone w instrukcji o wykonywaniu nocnych skoków spadochronowych – dopowiada Andrzej Wojtusik.

Czerwony vs. zielony


W oświetlenie taktycznym montowane są wskaźniki laserowe różnego koloru, często z wmontowanym wskaźnikiem laserowym. Jaka jest różnica? Ekspert odpowiada: - Porównując dwa kolory tych wskaźników laserowych w warunkach dziennych w mocnym słońcu, zdecydowanie korzystnie w zakresie widzialności wypada kolor zielony.
Oto doświadczenie ze strzelnicy: - Mając w dłoni latarki Streamlight TLR 2 HL (czerwony) oraz Mactronic T-Foce LSR (zielony) wybieramy tryb pracy wskaźnika laserowego.


Ustawiamy się w kierunku tarcz zgodnie z kierunkiem strzelania na danej osi (nawet do 100 m). Następnie punkty laserów kierujemy w widoczne miejsce na podłożu na wprost. Teraz powoli odsuwajmy je jak najdalej od siebie na jak największą odległość. Po pewnym czasie przesuwania tych dwóch punktów stwierdzimy, że wraz ze wzrostem odległości, maleje widoczność koloru czerwonego na korzyść zielonego – przytacza Andrzej Wojtusik z Mactronic.


Geometria w drogówce


Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z lipca 2003, latarki do zatrzymywania pojazdów powinny emitować światło czerwone. Kształt powierzchni świecącej powinien być zwarty i mieć jedną z podstawowych figur geometrycznych - koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt bądź trapez.

Z wyżej wymienionych ciekawostek jasno wynika, że światło od dawna ogrywa bardzo istotną rolę w działalności służb mundurowych. Szczególne znaczenie mają latarki taktyczne stanowiące nieodłączny element ekwipunku żołnierzy, które z pewnością przydadzą się także tobie. Ich kluczowe cechy to wysoki stopień wodoodporności i wytrzymałości mechanicznej, bardzo moc światła i zasięg i możliwość regulacji skupienia wiązki. Taki sprzęt nie zawiedzie cię w najtrudniejszych warunkach.