Potężna moc - 11600 lm w latarce ręcznej. Sprawdź BLITZ K12

Darmowa dostawa już od 199,00 zł

10 maj 2019

Latarki na broń muszą spełniać najbardziej wyśrubowane normy. Korzysta z nich wojsko, policja, żandarmeria i inne służby mundurowe. Latarkami taktycznymi określa się zwyczajowo inne oświetlenie do zadań specjalnych.   

Jeżeli zapytacie ekspertów o to, czym jest oświetlenie taktyczne, większość odpowie: to latarka, która wącha proch. Latarka mocowana do pistoletów i karabinów. Takie oświetlenie wykorzystywane jest na misiach i w codziennej pracy przez służby mundurowe m.in.

wojsko, 

żandarmerię wojskową, 

CBŚ,

służby wywiadu i kontrwywiadu,

policję,

służbę ochrony państwa, 

straż graniczną, 

straż ochrony kolei.

Latarki taktyczne Mactronic SNIPER

Nadrzędną cechą latarki taktycznej jest możliwość montażu na broni. Oświetlenie zwykle mocuje się na szynie pod wylotem lufy lub z boku broni. Rzadziej na górze, gdzie znajdują się celowniki mechaniczne lub optyczne. Najpierw należy dobrać wielkość latarki do długości broni (do broni krótkiej używa się innych latarek niż do broni długiej). Później zamontować ją tak, aby była jak najbardziej stabilna. Na końcu „przestrzelić”, czyli skalibrować. Latarki na broń mają bowiem wskaźnik laserowy, który pomaga w namierzeniu celu i poprawia jakość strzelania. Wskaźnik laserowy przydaje się przy dynamicznym, sytuacyjnym strzelaniu, kiedy brakuje czasu, aby mierzyć mechanicznie. Użycie latarki taktycznej przyspiesza reakcję w wymianie ognia. 

Do broni długiej stosuje się nieco większe latarki taktyczne. Cel jest ten sam – jak najszybciej namierzyć i podświetlić cel. Większa latarka to więcej wydobywającego się światła, co jest ważne przy strzelaniu z dystansu. W przypadku latarki na broń długą przyda się dłuższy czas pracy oraz włącznik zdalny (kabel zakończony włącznikiem żelowym), które pozwala sterować oświetleniem bez odrywania rąk od broni. Ważna jest także stabilna postawa, dlatego liczy się każdy gram – latarka powinna być lekka. Trzeba zwrócić uwagę na liczbę lumenów oraz na skupienie wiązki światła. W przypadku oświetlenia do broni długiej wiązka musi być mocno skupiona, aby przypominała pręgę, ułatwiającą namierzenie oddalonego celu. Latarki z koroną na głowicy nadają się również do walki wręcz (np. Defender 02).

Kluczowe cechy latarek taktycznych to:

Wysoki stopień wodoodporności – misje i operacje taktyczne realizuje się niezależnie od warunków pogodowych. 

Wytrzymałość mechaniczna – sprzęt musi pracować niezawodnie przy zdobywaniu budynków, na poligonie itp. Odporna na zarysowanie szyba i obudowa z aluminium lotniczego to konieczność.

Latarka musi być odporna na odrzuty przy wystrzale. 

Bardzo duża moc światła i zasięg.

Skupienie wiązki dostosowane do potrzeb (możliwość regulacji): oświetlenie rozległego terenu – wiązka rozproszona; precyzyjne namierzanie celu – wiązka skupiona. Regulację umożliwia funkcja fokus (np. Night Hunter 02).

Tryb strobo (broń krótka) pozwala oślepić przeciwnika i obezwładnić go bez korzystania z broni.

W niektórych sytuacjach przyda się latarka ze światłem IR.

Zwyczajowo mianem taktycznych określa się także inne typy latarek do zadań specjalnych wykonywanych w najtrudniejszych warunkach:

Osobiste sygnalizatory - służące do oznakowania żołnierzy i funkcjonariuszy podczas działań bojowych czy ćwiczeń (np. Mactronic Marker).

Latarki ręczne z opcją światła UV umożliwiającym dokonywanie inspekcji urządzeń lub miejsc, które muszą być pod szczególnym nadzorem (np. Mactronic UV Beam).

Latarki patrolowe - świetne narzędzie do kierowania ruchem, ewakuacji a nawet naprowadzania helikopterów (np. Patrol Charger+).

Latarki z filtrami RGB dla myśliwych np. Sniper 3.2. 

Latarki czołowe z możliwością mocowania na hełm, np. dla spadochroniarzy i grotołazów – seria Nomad, M-Force XTR.