Czołówka z ciepłym i zimnym światłem w wyjątkowej cenie. Sprawdź Nippo 1.8

Darmowa dostawa już od 199,00 zł

12 luty 2021

Oświetlenie taktyczne to pojemna kategoria, która wraz z popularyzacją terenowych gier militarnych, rekonstrukcji, bushcraftu i strzelectwa sportowego zyskuje na znaczeniu. Nie tak dawno przyglądaliśmy się czołowej latarce kątowej Cyclope II, a dziś idziemy krok dalej i rzucimy więcej światła na flagową linię taktycznych latarek T-Force. O czyich potrzebach myślą konstruktorzy takich modeli? Na co zwracają uwagę użytkownicy i czego oczekują widząc termin latarka taktyczna? Jak zmienia się rynek oświetlenia taktycznego, które musi stale nadążać za dynamicznym rozwojem konwencjonalnego uzbrojenia? I wreszcie – jak ewoluują trendy w segmencie latarek montowanych na broń? Pora rozjaśnić to zagadnienie w oparciu o serię Mactronic T-Force.

Wieloletnia współpraca z wojskiem i służbami w Polsce zaowocowała przed laty rozwojem gamy produktów, przeznaczonych do wymagających działań w skrajnym natężeniu, ekspozycji na uszkodzenia oraz w niesprzyjających warunkach pogodowych i środowiskowych. Możliwość zaopatrywania właśnie polskich jednostek stała się motorem rozwoju i projektowania rozwiązań oświetlenia taktycznego, które najlepiej sprawdza się w rękach polskiej armii i służb w naszych rodzimych warunkach oraz tych charakterystycznych dla misji zagranicznych. Do niedawna prym wiodła seria M-Force, którą udanie zastąpiła nowa generacja T-Force. Należy do niej 5 produktów, wśród których znajdziemy latarki montowane na broń długą (modele HP i VR), latarki pistoletowe (modele LSR i PSL) oraz latarkę czołową H1L. Co je wyróżnia na tle klasycznych konstrukcji?

1. System montażowy – od latarek taktycznych oczekujemy kompatybilności z elementami stałymi broni. Współcześnie przyjętym standardem są montaże lufowe oraz szynowe, przy czym ten drugi wariant jest zdecydowanie bardziej uniwersalny. Optykę świetlną do wyposażonego w szyny łoża możemy przytwierdzić poprzez zaciskowe szczęki zintegrowane z korpusem latarki, które nasuwamy bezpośrednio na szynę w standardzie 20/22mm. Innym, popularniejszym rozwiązaniem jest montaż w latarki w uchwycie, który na taką szynę właśnie pasuje. Jest to rozwiązanie zwykle nieco bardziej czasochłonne, ale z reguły niewpływające w znaczącym stopniu na wagę całości. Ponadto, w zależności od charakterystyki poszczególnych uchwytów, operator ma możliwość wyboru, czy latarka taktyczna powinna znajdować się w osi nieco powyżej, czy poniżej łoża broni. Do oświetlenia na pistolety maszynowe oraz karabiny szturmowe z serii T-Force zaliczają się modele HP oraz VR. Oba współpracują z klasycznym montażem szynowym, a dzięki swoim gabarytom, sprawnie dopasowują się do frontu. Podobnie wygląda to w przypadku latarek pistoletowych LSR i PSL, które współpracują z większością szyn przed kabłąkiem.

2. Estetyka – myśląc o latarce taktycznej najczęściej do głowy przychodzą konstrukcje z anodyzowanego aluminium w czarnej kolorystyce lub współczesnych odcieniach wyposażenia taktycznego – coyote brown, coyote tan, sage green, olive green, dark earth. Wspólnym mianownikiem jest jednak dobra kompozycja z elementami broni, wyposażenia oraz umundurowania. Oświetlenie taktycznie nie odznacza się przesadną liczbą ozdobników. Minimalizm formy, maksimum wydajności i design stworzony do opierania się trudnym warunkom. Modele z serii T-Force bazują na czarnej kolorystyce z przetłoczeniami. Wykonanie z aluminium dodaje im nie tylko właściwej prezencji na broni, ale zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Latarka czołowa H1L to z kolei projekt zorientowany na kolorystykę gaszonej czerni i szarości. 

3. Ergonomia – oświetlenie do pracy z bronią współdziała z operatorem w sytuacji, gdy najczęściej jego ręce zajęte są poprawnym operowaniem jednostką broni. Gdy dawniej oświetlenie przytwierdzano na stałe do luf i łoży, jego aktywacja zawsze wiązała się ze zmianą ułożenia operatora i wykonaniem dodatkowych ruchów, mogących okazać się wyjątkowo kosztownymi w sytuacji awaryjnej. Postęp technologiczny wprowadził w tej dziedzinie duże zmiany. Pojawiające się na rynku zdalne włączniki, oparte na żelowej płytce reagującej na nacisk i przewodzącej impuls do aktywatora światła, stały się wyznacznikiem współczesnej techniki prowadzenia operacji nocnej w warunkach bojowych. To pomysłowe rozwiązanie zawładnęło myślą technologiczną i funkcjonuje do dziś w segmencie oświetlenia na broń, gdzie użytkownik może w sposób łatwy i bezstratny dla własnej, wypracowanej sylwetki strzeleckiej, uruchomić źródło światła, po czym precyzyjnie je dezaktywować. W przypadku latarek pistoletowych postęp ten uwidacznia się w kontekście włączników skrzydełkowych o wysokim i niskim profilu, o konstrukcji uwzględniających operatorów zarówno prawo-, jak i leworęcznych. Z kolei latarka czołowa T-Force H1L opiera się na gumowych obejmach. Poprzez zastosowanie takiego właśnie, niestałego montażu, ułatwiono szybkie dobycie latarki i przekształcenie jej w wariant ręczny.

4. Wydajność – abstrahując od parametrów czysto świetlnych, których każda wartość mocy ponad rynkową medianę powinna zostać doceniona. Warto jednak zwrócić uwagę na szereg aspektów użytkowych. Na myśl przychodzi tu zdecydowanie kwestia zasilania i ekonomii działania. Warunki polowe wiążą się z ograniczoną dostępnością do prądu. Powszechną praktyką jest doładowywanie akumulatorów w każdej możliwej chwili jak choćby podczas jazdy samochodem lub przerwy w ćwiczeniach. Modele T-Force HP i VR oraz czołówka H1L cechują się systemem podwójnego zasilania, pozwalającym wybrać, czy korzystamy z akumulatora, czy baterii CR123A. Możliwość szybkiej zmiany źródła zasilania to wyjątkowo uniwersalna możliwość, która pozwala rekompensować przedłużający się czas pracy właśnie zastosowaniem baterii dostępnych w wielu sklepach lub jednostkach zaopatrzenia. Modele pistoletowe LSR i PSL z racji swojej konstrukcji pracują wyłącznie na bateriach. Ma to jednak swoje dobre strony, bo to właśnie jednorazowe zasilanie cechuje się mniejszą podatnością na zimno, dłużej utrzymując należyty poziom energii.

5. Wszechstronność – światło białe to faktycznie główny tryb pracy ze względu na swoją wydajność w rozpraszaniu ciemności. Operatorzy jednak nie zawsze wykorzystują oświetlenie taktyczne wyłącznie do tej jednej czynności. Od takich modeli oczekujemy też opcji świateł kolorowych, potrzebnych do sygnalizacji w czasie operacji, lub wiązek trudno widzialnych z dalszych odległości, rozproszonych jak barwa czerwona. Takie tryby nie męczą wzroku i neutralnie wpływają na akomodację oka w ciemności. To o wiele bezpieczniejszy wariant do prowadzenia skrytych działań. Właśnie dlatego w zestawie z T-Force HP i VR znajdują się 3 filtry kolorystyczne. Można je z łatwością jednym ruchem ręki zamontować w pobliżu źródła światła, by tymczasowo przekształcić wiązkę w światło o jakże innej funkcji użytkowej. Ponadto latarka pistoletowa T-Force LSR poza diodą białą oferuje laser, który pozwala na precyzyjne celowanie z broni krótkiej. Nie jest to jednak wyłącznie alternatywa dla światła białego. Oba tryby mogą pracować oddzielnie lub, w zależności od potrzeb operatora, oświetlać cel zarówno snopem światła białego, jak i precyzyjną wiązką lasera.