Witaj na stronie FAQ Mactronic! Znajdziesz tutaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące naszych produktów i usług. Chcemy, aby korzystanie z naszych sprzętów było jak najbardziej intuicyjne, dlatego przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.
LUMENY, LUKSY, KANDELE
Lumeny, luksy i kandele to jednostki miary światła, ale mierzą różne rzeczy. Lumeny mierzą całkowite światło emitowane przez źródło światła we wszystkich kierunkach. Kandela mierzy natężenie światła widzialnego dla ludzkiego oka w określonym kierunku. Luks mierzy natomiast ilość światła padającego na powierzchnię, aby ją oświetlić . Jeśli chodzi o latarkę, lumeny mierzą całkowitą ilość światła emitowaną przez latarkę we wszystkich kierunkach. Kandela mierzy natężenie wiązki w jej najjaśniejszym punkcie. Luks mierzy natomiast ilość światła padającego na powierzchnię oświetloną przez latarkę . Przykładowo, jeśli masz latarkę o mocy 500 lumenów i skupiasz jej wiązkę na jednym metrze kwadratowym, to powierzchnia ta ma natężenie oświetlenia 500 luksów. Jeśli jednak rozproszysz wiązkę tak, że teraz oświetla pięć metrów kwadratowych, to pomimo że lumeny pozostają takie same (500), natężenie oświetlenia spada do 100 luksów z powodu dodatkowej przestrzeni wymagającej oświetlenia .
DLACZEGO KANDELE SĄ WAŻNE W LATARKACH
Kandele są ważne w latarkach, ponieważ mierzą natężenie wiązki światła w jej najjaśniejszym punkcie. Dzięki zrozumieniu kandeli możemy uzyskać dobry pomysł na to, czy nasza latarka będzie miała wiązkę „rozproszoną” czy „skupioną” . Im wyższy wskaźnik kandeli, tym bardziej intensywna wiązka światła, co może być widoczne z większych odległości. Jeśli szukasz latarki do przebijania się przez mgłę i dym lub chcesz mieć bardzo jasne centrum wiązki, wybierz latarkę o wysokim wskaźniku kandeli. Z drugiej strony, jeśli planujesz wykonywać wiele prac z bliska lub potrzebujesz równomiernie oświetlić przestrzeń, wybierz latarkę o niższym wskaźniku kandeli.
ADS
ADS (Advance Dimming System) – zaawansowany system regulacji natężenia światła w latarkach. Dzięki niemu użytkownik może płynnie zmieniać jasność światła w zależności od potrzeb i sytuacji, co zapewnia optymalną widoczność w każdych warunkach. System ADS działa za pomocą jednego przycisku, którym można regulować natężenie światła w zakresie od najjaśniejszego do najciemniejszego. Taki sposób regulacji pozwala na łatwe dostosowanie jasności wiązki światła do potrzeb użytkownika.
DSS
DSS (Dual Source System) – umożliwia zasilanie latarki z dwóch różnych źródeł energii: akumulatora i zwykłych baterii. Dzięki temu użytkownik może korzystać z urządzenia bez przerwy nawet w przypadku braku możliwości ładowania akumulatora.
FOKUS
Funkcja FOCUS umożliwia regulację ogniskowania wiązki emitowanego światła. Pozwala to na dostosowanie kształtu i skupienia, bądź rozproszenia wiązki światła do potrzeb użytkow- nika. Dzięki funkcji Focus latarki stają się bardziej uniwersalne i dostosowane do różnych zastosowań.
LOKALIZATOR AWARYJNEGO OŚWIETLENIA (Blackout Warning System)
Pozwala łatwo zlokalizować latarkę dzięki automatycznemu włączeniu się diod sygnalizacyjnych w stacji dokującej w przypadku wystąpienia przerw w dostawie prądu. Lokalizator awaryj- nego oświetlenia może być szczególnie przydatny w sytuacjach, gdy użytkownik znajduje się w pomieszczeniach publicznych, takich jak biura, hotele czy centra handlowe, gdzie bezpieczeństwo osób jest szczególnie ważne.
MAGNETYCZNE ŁADOWANIE
Niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala na łado- wanie latarki bez potrzeby demontażu akumulatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkow- nik może ładować swoją latarkę w sposób wygodny i szybki. Nie musi martwić się o uszko- dzenie latarki i akumulatora podczas jego demontażu
POWERBANK
Dodatkowa funkcjonalność, która umożliwia wykorzystanie latarki jako przenośnego źródła zasilania dla innych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony ko- mórkowe, tablety, nawigacje GPS czy inne urządzenia przenośne.
SENSOR MODE
Włącza i wyłącza latarkę poprzez wykonanie gestu ręką przed czujnikiem. Jest innowacyjnym rozwiązaniem, które ma na celu ułatwienie obsługi latarki osobom no- szącym rękawice ochronne lub mającym zabrudzone dłonie. Kiedy użytkownik machnie ręką przed czujnikiem, sensor jest w stanie zarejestrować ten ruch i przekształcić go na sygnał elektryczny. Wbudowany układ elektroniczny w latarce analizuje ten sygnał i na jego podstawie podejmuje decyzję, czy włączyć lub wyłączyć latarkę. Dzięki tej funkcji, osoby noszące rękawice ochronne, takie jak pracownicy przemysłowi czy ratownicy, mogą obsługiwać latarkę bez konieczności zdejmowania rękawic, co zwiększa wygodę i efektywność ich pracy.
TRYBY ŚWIECENIA
BOOST – zapewnia natychmiastowe maksymalne światło latarki. Oznacza to, że po włączeniu trybu „boost” latarka natychmiastowo emituje maksymalną moc światła, a po chwili automatycznie wraca do standardowego trybu świecenia. Tryb ten działa tylko przez krótki czas, zwykle kilka sekund, ponieważ zużywa dużą ilość energii i może prowadzić do szybkiego rozładowania baterii lub akumulatora.
HIGH – zapewnia bardzo jasne, silne i intensywne światło. Może być bardzo przydatny w nagłych sytuacjach, gdy jest potrzeba szybko i skutecznie oświetlić daną przestrzeń lub zadziałać w trudnych warunkach. Jest jednym z podstawowych trybów latarki.
MEDIUM – charakteryzuje się umiarkowaną jasnością światła emitowanego przez latarkę. Jest trybem najbardziej wydajnym biorąc pod uwagę strumień świetlny oraz zużycie baterii.
LOW – jest często wybierany, gdy potrzebne jest minimalne natężenia światła. Tryb ten może pomóc również w oszczędzaniu energii i wydłużeniu czasu pracy latarki.
STROBE – charakteryzuje się pulsującym, migoczącym światłem, które emitowane jest z latarki z regularną, krótką przerwą między impulsami świetlnymi. Tryb ten jest zaprojektowany tak, aby osiągnąć efekt oślepienia i dezorientacji w potencjalnym agresorze lub zagrożeniu.
SOS
Funkcja SOS służy do sygnalizowania potrzeby pomocy lub sytuacji awaryjnej. Tryb SOS emituje serię krótkich i długich błysków światła w kodzie Morse’a, który jest międzynarodowym standardem sygnalizacji ratunkowej.
Standard IP
Określa stopień ochrony przed ingerencją ciał obcych, takich jak kurz, pył, woda czy wilgoć. Jest to szczególne ważne, kiedy musimy zwrócić uwagę na środowisko, w którym planujemy używać oświetlenia. Stopień IP składa się z dwóch cyfr. Pierwsza z nich jest miarą ochrony przed wnikaniem pyłu, a druga liczba określa poziom odporności na wodę oraz podwyższoną wilgotność. Ochrona produktu przed ciałami stałymi polega na dostępie do niebezpiecznych części wewnątrz produktu.