Nowości w ofercie MACTRONIC! SPRAWDŹ

Darmowa dostawa już od 99,99 zł

Latarki czołowe, zwane potocznie czołówkami, to niewątpliwie must have, który powinien pojawić się na wyposażeniu każdego pasjonata turystyki górskiej czy też miłośnika sportów biegowych. Czołówki rewelacyjnie sprawdzają się również jako pomocnicze światło rowerowe (wraz ze światłem głównym), które jest montowane bezpośrednio na kask rowerzysty. Ale to nie jedyne zastosowania tego typu urządzeń.

Przy wyborze czołówki należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Jedną z nich jest zasilanie. Czołówki mogą być zasilane akumulatorowo, bateryjnie bądź też mogą być wyposażone w DSS (Dual Source System) i być zasilane akumulatorowo-bateryjnie. W przypadku zastosowań outdoorowych, lepszym wyborem będą modele bateryjne, ze względu na ograniczoną dostępność źródeł zasilania. Modele akumulatorowe lepiej sprawdzają się podczas częstego użytkowania, gdzie w każdej chwili możemy podłączyć akumulator do ładowania. 

Modele bateryjne zasilane są zwykłymi bateriami paluszkami typu AA lub AAA. Wersje akumulatorowe mogą być zasilane dedykowanymi akumulatorami lub coraz częściej wykorzystywanymi ogniwami 18650. Zaletą tych drugich jest możliwość ich szybkiej wymiany, dzięki czemu urządzenie może ponownie pracować . Czołówki akumulatorowe ładujemy najczęściej poprzez port MicroUSB, wykorzystując do tego zwykłą ładowarkę do telefonu lub tabletu. 

Jasność strumienia światła mierzona jest w lumenach. Czołówki do biegania powinny posiadać moc od 70 lumenów  i zasięg światła co najmniej 15 metrów. Idealnym przykładem jest model Rebel oraz Photon. Mocniejsze czołówki będą wykorzystywane do bardziej wymagających warunków, np. dla grotołazów. Tu oprócz mocy liczy się również długi czas pracy. Optymalnymi wartościami będzie moc w przedziale 200 -500 lm oraz czas pracy nie krótszy niż 5 godzin np. model VIZO RC lub CAMO II. Najmocniejsze czołówki potrafią generować moc powyżej 1000 lm i zasięg światła około 170 metrów – przykład M-Force XTR. 

Waga i zasobnik na baterie lub akumulator. Dla biegaczy najistotniejszym elementem będzie niska masa samego urządzenia oraz równomierny rozkład masy produktu na głowie. Podobnie sytuacja będzie wyglądać u miłośników pieszych wędrówek po górach. Dlatego lepszym wyborem będą modele z zasobnikiem, który umiejscowiony jest w tylnej części paska. Zaletą takiego rozwiązania jest również wyposażenie zasobnika w tylne światło ostrzegawcze, które w dużym stopniu podnosi poziom bezpieczeństwa. Zasobnik w każdej chwili można wypiąć z paska, co jest przydane w chłodniejsze dni, gdzie wraz ze spadkiem temperatury maleje długość pracy urządzenia. Sam pojemnik na baterie można schować w cieplejsze miejsce np. pod kurtkę lub do plecaka. 

Czołówki mogą być mocowane na głowie za pomocą taśmy elastycznej, która dodatkowo może być pokryta paskami silikonowymi (uniemożliwiając tym samym jej zsuwanie) lub dedykowanymi zaczepami na kask (np. montaż NVG NOMAD).

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się latarki czołowe, których barwa światła jest określana jako ciepła oraz z wysokim współczynnikiem oddawania barw (CRI). Takie modele szczególnym uznaniem cieszą się wśród ratowników medycznych oraz detailer-ów.