Jaki model czołówki wybrać w 2022 roku. Przegląd nowości.

Wiele sytuacji i czynności wymaga dostarczenia odpowiedniego oświetlenia, które trzeba zapewnić sobie samemu. Niestety popularne latarki wymagają trzymania w dłoni, co jest niewygodne lub uniemożliwia pracę. Położenie ich obok natomiast nie w każdej sytuacji będzie możliwe. Świetnym rozwiązaniem tego problemu są latarki czołowe. Czym są te niewielkie i praktyczne urządzenia, na czym polega ich funkcjonalność, zastosowanie i który model wybrać?

Co to jest czołówka?

Czołówka, czy inaczej latarka czołowa, to bardzo wygodne i praktyczne źródło światła, którego nie trzeba trzymać w dłoni, gdyż zakładane jest na głowę. Dlatego często wybierane jest przez wspinaczy, turystów, rowerzystów, biegaczy oraz miłośników działań outdoorowych (stąd też nazwa czołówka outdoorowa). Na rynku dostępnych jest wiele modeli czołówek. Jednak kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na parametry, jakość i cenę.

Gdzie znajduje zastosowanie latarka czołowa?

Latarki czołowe znajdują zastosowanie również wszędzie tam, gdzie potrzebne są obie ręce, a światło bywa znikome. To świetne rozwiązanie podczas napraw trudnodostępnych elementów lub poszukiwaniach różnych przedmiotów w takich miejscach jak strych, czy piwnica. Zastosowanie czołówki gwarantuje dostęp do mocnego źródła światła dokładnie tam, gdzie jest taka potrzeba. Dzięki umieszczeniu na głowie z powodzeniem można dokładnie doświetlić wymagające tego miejsce bez ryzyka, że latarka się zsunie, lub wpadnie w trudnodostępną szczelinę. Takie rozwiązanie zapewnia widoczność nas samych oraz bezpieczeństwo. A niewielkie rozmiary pozwolą na zabranie tego akcesorium w każde miejsce.

Dobra czołówka bushcraftowa. Jaką wybrać?

Bushcraft w połączeniu z survivalem to bardzo popularna forma spędzania czasu na łonie natury. Niezaprzeczalnie istotnym punktem na liście wyposażenia będzie odpowiednia czołówka. Modelem niemal idealnym na taką przygodę jest Latarka czołowa Blazer ze światłem zimnym, ciepłym oraz czerwonym, świecącym wiązką rozproszoną i trudniej dostrzegalną dla oka zwierzęcego. Pozwala jednak na oświetlenie najbliższej przestrzeni. Czołówka bushcraftowa Blazer posiada manualną regulację natężenia światła, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie intensywności światła adekwatnie do potrzeb i sytuacji. Latarka zasilana jest jedną baterią AA, co pozwala na pracę ciągłą w największym natężeniu światła do 3 godzin. Na najniższym poziomie jasności jest to natomiast 56 godzin. Zasięg czołówki wynosi 94 metry. Model jest lekki (73 g) i został wyposażony w dodatkowy klips, który umożliwia zamocowanie latarki np. na czapce z daszkiem.

Turystyka, militaria, survival – Latarka czołowa TUNDRA

Czołówka outdoorowa Tundra zaprojektowana została z myślą o miłośnikach wymagających i długich tras turystycznych, militariów i wypadów survivalowych. Do dyspozycji są trzy rodzaje światła: białe, czerwone oraz zielone, z czego dwa ostatnie są znacznie trudniej dostrzegalne przez ludzi i zwierzęta, a jednocześnie pozwalają nieco doświetlić najbliższe otoczenie. Latarka czołowa Tundra jest wyjątkowo poręczna i kompaktowa. W trybie światła zielonego o niskiej mocy jest w stanie pracować w trybie ciągłym do 72 godzin. Model zasilany jest jedną baterią AAA i podobnie jak poprzednia czołówka, waży jedynie 73 g. Czołówka wyposażona jest w blokadę włącznika, co zapobiega przypadkowemu uruchomieniu latarki lub niepotrzebnej utracie energii. Zapamiętuje również ostatnie z ustawień, dzięki czemu możliwa jest szybka reakcja w przypadku zajścia takiej potrzeby.

Czołówka do biegania BASE CAMP – latarka akumulatorowa

Wśród najpopularniejszych czołówek do biegania znalazła się latarka akumulatorowa BASE CAMP. Model ten wyróżnia się wyjątkowo szerokim przeznaczeniem i zastosowaniem technologii Dual Source System. Dzięki temu możliwe jest zasilanie zarówno bateriami AAA, jak i obecnymi w zestawie akumulatorami. Czas pracy to aż 287 godzin (w przypadku światła białego i użycia baterii). Latarka czołowa BASE CAMP daje możliwość oświetlania światłem białym i czerwonym. Świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku biegaczy, jak i miłośników bushcampu oraz sportów wspinaczkowych. Model wyróżnia się również wyjątkowo dalekim zasięgiem. Jest to aż 155 metrów, co czyni tę czołówkę wyjątkowo konkurencyjnym produktem, zdecydowanie wartym zakupu.