Cytując za internetowym słownikiem języka polskiego PWN, definicja latarki to „nieduże urządzenie na baterie, dające światło”. A gdyby tak pójść o kroczek dalej i zaszeregować latarki również jako narzędzia? Obok młotka, wkrętarki i szlifierki kątowej zawsze powinno znaleźć się miejsce na porządne źródło światła, zarówno w profesjonalnym warsztacie, na budowie i w zakładzie przemysłowym, jak i w domu. Czy kiedykolwiek podczas remontu albo wyburzania ściany w piwnicy potrzebowaliście jasnego światła, ale jednak trochę szkoda było niszczyć ulubioną czołówkę EDC podczas tak „brudnej roboty”? Właśnie z myślą o takich zastosowaniach powstała linia latarek ręcznych Mactronic Dura Light. Latarki te nie są urodziwe, ale przecież nikt tego od nich nie oczekuje. To użytkowość w najczystszej postaci. Po czarno-żółtych obudowach od razu widać, ze mamy do czynienia z produktem, który ciężkiej pracy i warunków się nie boi. Na pierwszy rzut oka latarki z tej serii mogą wydawać się do siebie bardzo podobne, ale jak to w życiu bywa – również i tutaj diabeł tkwi w szczegółach.
Dura Light 2.1
Na pierwszy ogień weźmy Dura Light 2.1 czyli niepozorne urządzenie ważące zaledwie 176 gramów, które oferuje solidne 800 lumenów światła przy 250 metrach skutecznego zasięgu. Latarka zasilana jest dwoma klasycznymi paluszkami AA na których może pracować nawet do 10 godzin. Latarce niestraszne są uderzenia, wstrząsy i skoki temperatury – jej obudowę wykonano z wytrzymałego tworzywa polimerowego, stąd spokojnie wytrzyma upadek z 1,2 metra. Dura Light 2.1 przetrwa też zanurzenie w wodzie dzięki wysokiemu stopniowi ochrony IPX7. W awaryjnej sytuacji możemy też nią wybić szybę, gdyż została wyposażona w specjalny zbijak.
Dura Light 2.2
Latarka przemysłowa Dura Light 2.2 może i posiada mniej lumenów od poprzednika (czyli 400), lecz w zamian wyróżnia się dodatkowym panelem COB LED w kolorze biało-czerwonym umieszczonym na boku. Po postawieniu latarki na płaskiej powierzchni, z odpalonym bocznym światłem może ona pełnić funkcję sygnalizatora / znacznika ostrzegawczego, które będzie dobrze widoczne z większych odległości, a w trybie migającym wytrzyma do 30 godzin świecenia. Zasilanie również jest tu bateryjne (3 x AA), natomiast z ciekawostek znajdziemy tu składany, metalowy haczyk, a także magnes do przymocowania lampy w niestandardowych pozycjach.
Dura Light 2.3
Latarka ręczna Dura Light 2.3 to model zbliżony parametrami do wersji 2.1, zapakowany w odrobinę bardziej zwartą obudowę. Jednak uwaga, zasadniczą różnicą jest tu sposób zasilania! Zamiast baterii AA zastosowano wbudowany akumulator Li-Ion, który naładujemy dołączonym do zestawu przewodem USB. Co ciekawe, lampa posiada również gniazdo wyjściowe USB, więc może pełnić funkcję powerbanka do awaryjnego podładowania smartfona i innych mniejszych urządzeń, co nieraz może nam uratować sytuację przy pracy. Pozostałe cechy Dura Lighta pozostają bez zmian – wytrzymała, polimerowa obudowa, ostro zakończony wybijak do szyb, odporność na wodę na poziomie IPX7, tryb strobo.
Dura Light 920
920 to flagowy model z rodziny Dura Light, czyli prawie niezniszczalna latarka odporna na wodę, błoto, upadki i ciężkie warunki atmosferyczne. Dioda Cree™ XM-L2, generuje skupiony, bardzo skuteczny snop światła o maksymalnym zasięgu 300 metrów i jasności 920 lumenów w trybie Boost. Stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi to prawdziwa ekstraklasa – IP68 oznacza 100% ochronę przed wnikaniem do wnętrza pyłów oraz przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie powyżej metra. Gumowana rękojeść gwarantuje pewny chwyt nawet zabrudzoną dłonią, bądź w grubej rękawicy roboczej. Dura Light 920 to latarka ładowalna, wyposażona w akumulator Li-Ion o pojemności 2500 mAh, ale gdy zajdzie taka potrzeba możemy go z powodzeniem zastąpić kompletem 4 popularnych baterii typu AA.
Dura Tool
Wisienką na torcie całej serii Dura Light jest lampa o nazwie Dura Tool. To bardzo poręczna i ciekawe wyglądająca latarka warsztatowa, której panel COB LED emituje jasne i równomiernie rozproszone 110 lumenów światła. Czerwona dioda pełni funkcję dodatkowego światła awaryjnego / sygnalizacyjnego w trzech trybach: stałym, migającym i SOS. Naładujemy ją poprzez złącze USB, a wielofunkcyjna głowica pozwala na korzystanie z urządzenia na kilka sposobów. Rozkładana podstawka umożliwia postawienie lampy na płaskiej powierzchni, haczyk na jej podwieszenie, a mocny magnes na przyczepienie do metalowej powierzchni. Dzięki klipsowi możemy też przenosić latarkę bezpośrednio na odzieży roboczej – mocując na krawędzi kieszeni kurtki, czy spodni.
Mactronic Dura Light – specjaliści od brudnej roboty
Tak, to przede wszystkim w ekstremalnych warunkach pracy latarki przemysłowe serii Dura Light 2.2 najlepiej pokażą swoje walory, którymi są wysoka wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, niezawodność i wyjątkowa prostota obsługi. To sprzęt, który nie boi się zabrudzić ani poobijać i niestraszna mu będzie praca w nawet najbardziej niesprzyjającym środowisku.