Szperacz – coś więcej niż latarka?

Opowiadając o szperaczach dużo celniejszym pojęciem niż „latarka” będzie użycie słowa „reflektor”. Współczesne szperacze to już nie tylko ciężkie, stacjonarne lampy montowane na bojowych i ratowniczych pojazdach, ale lekkie i skuteczne, ręczne reflektory LED o solidnych parametrach. Ich walory wykorzystują do codziennej pracy służby ratownicze, służby mundurowe, pracownicy przemysłowi i budowlani. Dobry sprzęt tego typu powinien oferować mocny i szeroki snop światła odpowiedni do „szperania” czyli przeczesywania terenu, długi czas pracy na jednym naładowaniu oraz posiadać wygodny uchwyt pistoletowy pozwalający na wygodne kierowanie światła na wybrany obszar. Wszystkie te cechy spełniają przenośne szperacze Mactronic, zdecydowanie warto więc sięgnąć po jeden z nich.

Szperacze LED w ofercie Mactronic

Nieustannie rozwijając swoją ofertę i starają się wyjść z asortymentem naprzeciw różnym grupom odbiorców, również marka Mactronic umieściła w swoim stałym katalogu kilka modeli ciekawych szperaczy ledowych. Przyjrzyjmy się nieco bliżej dwóm modelom: Vanguard oraz X-Pistol Gen2. 

Mactronic Vanguard JML – przenośny reflektor wielozadaniowy

Vanguard jest przedstawicielem linii produktowej Industrial & Workshop, jednak nie sugerujmy się tą nazwą zbyt mocno – to model niezwykle uniwersalnego i przystępnego cenowo szperacza, który swoje miejsce znajdzie zarówno w profesjonalnym użyciu, jak i w przydomowym garażu lub składziku z narzędziami. Jego dużej średnicy soczewka wraz z diodą Cree™ XHP50 20W są w stanie wygenerować aż 1600 lumenów światła o zasięgu dochodzącym do 800 metrów. Takie parametry sprawiają, że sprzęt sprawdzi się świetnie na otwartym terenie. Co ważne, jest to szperacz akumulatorowy, nie musimy więc dźwigać przy sobie kilku kilogramów baterii na zapas, wystarczy, że będziemy pamiętać o regularnym ładowaniu. Wbudowany zestaw ogniw Li-Ion 7,4 o pojemności 6600 mAh pozwoli na 3,5 godziny pracy w trybie maksymalnym, czyli całkiem sporo.

Z tyłu obudowy umieszczono sporych rozmiarów światło dodatkowe w kolorze czerwonym, którego tryb migający zapewni nam widoczność z wielu metrów przez nawet 240 godzin. To bardzo przydatna funkcja w sytuacjach, gdy doświetlamy sobie miejsce pracy czy miejsce wypadku, gdy odpowiednie zasygnalizowanie pozycji jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Jeśli będziemy wozić Vanguarda w bagażniku samochodu z pewnością docenimy obecność w zestawie przewodu ładującego 12V, który umożliwia naładowanie urządzenia przy użyciu popularnej wciąż w wielu pojazdach gniazda „zapalniczki”.

X-Pistol Gen2 – druga generacja sprawdzonego miotacza światła

O ile Vanguard to sprzęt bardzo uniwersalnym, który każdy z nas będzie mógł wykorzystać na co dzień, tak szperacz X-Pistol jest już sprzętem bardziej wyspecjalizowanym. Jak sama nazwa wskazuje – jest to druga, ulepszona i wzmocniona generacja znanego i lubianego modelu X-Pistol RC. Oświetlenie Mactronic od początku istnienia marki jest chętnie używane i testowane przez profesjonalistów. Dzięki zebranym doświadczeniom i uwagom zdecydowano na podniesienie emitowanej ilości światła do 1500 lumenów i zasięgu do 530 metrów. Funkcja fokus, czyli ogniskowania strumienia świetlnego pozwala wydobyć z ciemności odległe obiekty albo duże kubatury poprzez możliwość płynnej regulacji skupienia światła. Korpus tej lampy wyprodukowano z lekkiego i trwałego aluminium, a certyfikat wodoodporności IPX6 gwarantuje ochronę przed strumieniem wody pod ciśnieniem. X-Pistol wytrzyma także upadek z 1 metra, zasila go wbudowany akumulator litowo-jonowy o pojemności 5400 mAh. Obok trzech opcji natężenia światła uwzględniono również tryb migający z długim czasem pracy 10 godzin. Jedną z niewątpliwych zalet wyróżniających reflektor X-Pistol Gen2 spośród konkurencyjnych modeli jest rozkładany uchwyt pistoletowy, który możemy ustawić w kilku pozycjach i tym samym zapewnić sobie optymalny kąt chwytu