Zrób to sam – jak wybrać lampy do domowego warsztatu?

Stworzenie ergonomicznej przestrzeni domowego warsztatu wymaga zastosowania nie tylko odpowiedniego rozmieszczenia półek i narzędzi, ale doświetlenia strefy roboczej. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak jak wybrać lampy warsztatowe do domowego warsztatu i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Polecimy również kilka dobrych produktów, które doskonale się sprawdzą.

Dlaczego oświetlenie warsztatowe jest tak ważne?

Wybór oświetlenia do warsztatu ma bardzo duże znaczenie dla komfortu i wygody pracy, ale też bezpieczeństwa oraz precyzji. Tak naprawdę niezależnie czy Wasz domowy warsztat znajduje się w osobnym pomieszczeniu, czy jest częścią garażu, musicie pamiętać, że trzeba wybrać właściwe lampy warsztatowe, zarówno główne, jak i punktowe. Warto tutaj zauważyć, że barwa oświetlenia nie może męczyć oczu. Oczywiście ważna jest wydajność, gdyż ona w dużej mierze przekłada się na wysokość rachunków, stąd też należy wybierać żarówki energooszczędne. Bądźmy szczerzy, jeszcze do niedawna większość majsterkowiczów czy amatorów napraw samochodowych stosowała tradycyjne świetlówki sodowe czy tanie żarówki w przemysłowych oprawach. Niestety ich żywotność była krótka, a przy tym pobierały sporo energii elektrycznej. Nowoczesne lampy warsztatowe gwarantują dłuższą pracę, a zatem niższe koszty.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze lamp warsztatowych?

Przy wyborze lamp warsztatowych trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Powinny być więc trwałe, odporne na uszkodzenia, ale też łatwe w czyszczeniu. Muszą być odporne na podwyższoną wilgotność, a także zabrudzenia typu pył czy kurz. Niewątpliwie warto wybierać modele o najwyższej klasie szczelności – IP 68. Zwróćcie też uwagę na symbol IK. Jest to wytrzymałość mechaniczna. Liczona jest w 10-stopniowej skali od 00 do 10, gdzie 10 oznacza maksymalną ochronę. Wiadomo, że często w pracy używa się ciężkich narzędzi, stąd lepiej wybrać produkt z wysokim współczynnikiem odporności mechanicznej. Nie zapomnijcie o wyborze właściwej barwy światła i tutaj najlepiej postawić na barwę neutralną bądź zimną. Ta pierwsza mniej będzie męczyć oczy, z kolei druga pozwoli na większe skupienie przy wykonywanej pracy.

Najlepsze lampy – oświetlenie warsztatowe na miarę Twoich potrzeb

Coraz więcej osób decyduje się na naprawianie swojego samochodu samodzielnie. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić, ale również jest to swego rodzaju hobby, które odstresowuje, ale i daje satysfakcję. Jednak, aby zapewnić sobie wygodę w domowych warsztacie, trzeba zadbać o właściwe oświetlenie. Na pewno obowiązkowy elementem są lampy sufitowe LED. Można zdecydować się na natynkowe oraz zawieszane. Oczywiście sprawdzą się także świetlówki liniowe LED czy oprawy liniowe. Wiele prac wymaga dużej precyzji, ale też związana jest z naprawą bądź wymianą małych elementów i tu doskonale sprawdzą się latarki do detailingu. Jest to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu dla wielu miłośników motoryzacji i obejmuje zarówno mycie, zabezpieczanie karoserii przed korozją, jak i lakierowanie, polerowanie bądź tuning. Zwróćcie tutaj uwagę na współczynnik oddawania barw, czyli CRI. Ten parametr ukazuje, w jaki sposób światło żarówki wiernie oddaje barwy przestrzeni. Współczynnik ten ma wartości od 0 do 100, gdzie 100 oznacza światło słoneczne. Pamiętajcie, że jeżeli wykonujecie naprawy, np. związane z lakierowaniem, to wybór odpowiednich lamp CRI ma bardzo duże znaczenie. Współczynnik CRI powinien wynosić 80 lub więcej. Zwróćcie też uwagę na doświetlenie strefy roboczej, gdzie przede wszystkim trzeba wybierać światło neutralne, które nie przekłamuje kolorów. Także lampy, których światło pada na półki warsztatowe powinny emitować takie samo światło. Bardzo ważne są też lampy sufitowe, jednak musicie wiedzieć, że powinny być umieszczone w kilku miejscach, tak aby w domowym warsztacie nie tworzyły się strefy zacienienia i cała przestrzeń była doskonale doświetlona. Oczywiście trzeba pamiętać, że lampy dla lakierników to także modele ręczne, które szczególnie sprawdzają się, gdy przed wykonaniem pracy należy dokonać dokładnych oględzin, gdyż niektóre rysy są widoczne tylko pod światło. Dlatego w takim przypadku warto zastosować zestaw składający się z latarki czołowej i latarki długopisowej.

Jakie produkty oświetleniowe są niezastąpione przy pracach naprawczych, lakierniczych i polerskich?

Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia jest zestaw CRI. Jest to kolekcja czterech produktów, w skład której wchodzą naświetlacz, latarka czołowa, warsztatowa oraz długopisowa. Wszystkie one posiadają wysoki indeks CRI. Dzięki temu doskonale odwzorowują prawdziwe kolory. Warto także zwrócić uwagę na ich trwałość, a także fakt, że dzięki nim można wykonać najbardziej precyzyjną pracę, czyli detailing. Oświetlenie typu naświetlacz z wysokim CRI to kolejna świetna propozycja dla miłośników profesjonalnych napraw, ale i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z detailingiem. Należy zauważyć, że sprosta on naprawdę wielu zadaniom. Co także ważne posiada kilka trybów regulacji mocy oświetlenia, a także temperatury barwowej. Jego kolejną zaletą jest możliwość umieszczenia w wygodnej dla siebie pozycji, gdyż posiada regulowane ramię. Wśród popularnych latarek warsztatowych można wymienić BEEMER Base. Jest to duży model wyposażony w stację dokującą, a także obrotowy hak oraz uchwyt magnetyczny. Wśród lamp CRI polecanym modelem jest Sunscan 5.2. Wyróżnia się ona wyjątkową precyzją, a przy tym jest ergonomiczna. Producent zaopatrzył ją w funkcję regulacji temperatury barwowej. Do tego posiada wytrzymałą obudowę odporną na uderzenia, a także upadki. Dzięki regulacji kąta nachylenia można ją nie tylko ustawić, ale i postawić pionowo. Jeśli zamierzasz wykonać naprawy lakiernicze, wśród lamp dla lakierników możemy polecić naświetlacz Sunscan 5.4 2000 lm. Ten model posiada regulację mocy oświetlenia, ale i samej temperatury barwowej. Warto zauważyć, że można nim doświetlić naprawdę małe elementy, co oznacza, że sprawdzi się w pracach niezwykle precyzyjnych.